Kaffe på menyn

Svenska kocklandslaget inspirerar till mer kaffe oavsett om det är i koppen eller kaffe på menyn. Kaffe är en viktig ingrediens på de flesta restauranger, caféer och på jobbet. Men det handlar om så mycket mer än bara en slät kopp.

Ett samarbete med Svenska Kocklandslaget

Chef’s Blend och Chef’s Espresso är speciellt framtagna av Arvid Nordquist tillsammans med Svenska Kocklandslaget. Allt började med en enkel ambition: att kunna servera ett kaffe som motsvarade samma höga nivå som maten. När Kocklandslaget arbetade fram sina tävlingsmenyer saknades något som kunde runda av helheten – ett kaffe som inte bara avslutade måltiden, utan lyfte den. Arvid Nordquist blev en naturlig partner med en gemensam passion för kvalitet och hantverk.

Ett nära samarbete inleddes där kaffe mötte gastronomi. Med samma noggrannhet som när en rätt komponeras, valdes de finaste arabicabönorna ut av Arvid Nordquists inköpsteam. Tillsammans med några av landets främsta kockar togs ett smakrecept fram som skulle fungera lika väl i koppen som i ett kulinariskt sammanhang.

Resultatet blev ett kaffe framtaget med hantverk i varje steg. Från urval och smakutveckling till varsam rostning med biogas i kafferosteriet i Järfälla.

Relaterade artiklar

Det finns inga artiklar som är relaterade till den aktuella artikeln.