Kvinnliga kaffeodlare är allas bzzznzzz
I bikupan är det honorna som bygger, samlar och får allt att fungera.
I många kaffeproducerande regioner spelar kvinnor på samma sätt en central roll i odlingen. Ändå är det inte alltid de som syns eller får ta plats.
Señoras – Grown by Women
Señoras är mer än bara ett kaffe. Det är en berättelse om hantverk, stolthet och engagemang, där kvinnor tar plats.
Vårt initiativ Grown by Women syftar till att stärka kvinnliga kaffeodlares position och förbättra deras levnadsinkomster. När kvinnogrupperingarna organiserar sig och certifierar sitt kaffe enligt Fairtrade får de tillgång till utbildning och stöd i att utveckla sitt jordbruk och anpassa sig till förändringar i klimatet.
Genom återkommande inköp bidrar Arvid Nordquist till mer stabila villkor för de kvinnogrupperingar vi samarbetar med och skapar bättre förutsättningar för kvinnorna att utveckla sin verksamhet över tid.
Kvinnliga kaffeodlare i Peru och deras arbete med biodling
När vi frågade kvinnorna vad som skulle stärka deras företagande och långsiktiga möjligheter, var svaret tydligt: biodling.
Detta blev startskottet för ett gemensamt projekt där 180 kvinnliga kaffeodlare i San Ignacio, Peru, nu integrerar biodling i sin verksamhet. Arvid Nordquist möjliggör projektet genom finansiellt stöd till nödvändig utrustning, såsom bikupor och skyddskläder, samt medel för den utbildning och specialistkompetens kooperativet anlitar.
Kooperativet sköter administrationen och säkerställer att de kvinnliga medlemmarna får rätt utbildning. Kvinnorna själva driver det dagliga arbetet på sina gårdar, där de nu kombinerar kaffeodling med biodling för att skapa en mer diversifierad och hållbar verksamhet, utifrån sina behov och visioner.


Agroforestry i kaffeodling
Kärnan i arbetet är agroforestry – en odlingsmetod där kaffebuskar kombineras med träd och andra buskar på samma mark. Kooperativet i samarbete med kvinnogrupperingen planterar nu 20 hektar med inhemska, nektarproducerande arter som picopico och Romerillo för att vitalisera marker som utarmats efter år av intensivt kaffeodlande. Samplanteringen skapar en mer levande jord och förbättrar förutsättningarna för både bin och kaffeplantor.
Ett lokalt projekt i San Ignacio
För kvinnogrupperingen inom kooperativet i San Ignacio innebär projektet en möjlighet att utveckla sin kompetens, från bikupshantering till skörd och kvalitetssäkring av biprodukter. Arbetet kräver tid och kontinuerlig anpassning efter lokala förhållanden.
Genom att kombinera traditionell kunskap med nya metoder strävar projektet efter att stärka medlemmarnas ekonomiska stabilitet och främja en mer hållbar kaffeodling.
”Att börja med biodling utan erfarenhet är en utmaning och i början kände jag mig nervös, men steg för steg lär jag mig mer. Genom utbildning, praktik och stöd förvandlas rädslan till respekt och beundran för binas viktiga roll i ekosystemet.”
– Elsy Ocaña Melendrez


Kvinnor som driver sina egna kaffegårdar
Grown by Women betyder att Arvid Nordquist köper kaffe från kvinnogrupperingar inom kooperativ där kvinnor har ägande, inflytande och möjlighet att utveckla sin verksamhet. Initiativet bygger på tydliga kriterier för hur kvinnors delaktighet ska vara en del av arbetet.
Kaffet i Señoras är Fairtrade-certifierat och ekologiskt, märkt med EU-lövet och KRAV, för att stödja en mer ansvarsfull produktion och rättvisare villkor. Fairtrade-certifieringen garanterar odlarna ett minimipris och en extra premie, vilket ger kvinnorna en ekonomisk trygghet och möjligheter att investera i sin verksamhet.
Initiativet startade 2017 och vi samarbetar i dagsläget med kvinnogrupperingar i sju kooperativ i Peru och Honduras. Vår målsättning är att Señoras till 2028 ska bestå av minst 90% kaffe odlat av kvinnor, förutsatt att volymer, smak och kvalitet kan säkerställas tillsammans med dessa grupper.

”Kaffeodlingen betyder mycket för mig och min familj – det är vårt sätt att leva, vårt dagliga arbete och vår förhoppning om en bättre framtid. Tack vare kaffet kan vi försörja vårt hem, utbilda våra barn och hålla våra traditioner vid liv.”
– María Emita Cordova Garcia


Smakprofil
Señoras är en mörkrost med inslag av marsipan och granatäpple som tillsammans ger en kombination av nötig sötma och friskhet. Kaffet upplevs som fylligt och balanserat, med en rund karaktär och en tydlig rostning i botten. Kaffet har en rik och lång eftersmak med mjuk avslutning.
Kaffet består av 100 % arabicabönor som är certifierat av Fairtrade, EU-lövet och KRAV.

Señoras – Now Supported by Bees
FAQ
Det betyder att kaffet kommer från kvinnogrupper inom kooperativ där kvinnor har en tydlig roll i odlingen och verksamheten. Genom Grown by Women arbetar vi för att stärka kvinnors ställning, utveckla gårdarna och skapa bättre långsiktiga möjligheter för de kvinnor som är en del av kooperativen.
Tillgången på kaffe som uppfyller alla våra krav varierar. Därför kan vi idag garantera minst 75%, med målet att nå 90% till 2028.
– Kvinnor har framträdande roller i ledning och styrelse.
– Kvinnor leder en betydande del av det dagliga arbetet.
– En dokumenterad jämställdhetspolicy (inkl. lika lön för lika arbete).
– Policys som omfattar hälsa, mödravård och familjestöd.
– Kooperativet är Fairtrade- och ekologiskt certifierat.
Projektet förväntas öka både kaffe- och honungsproduktion, stärka kvinnors inkomster och bidra till ökad biodiversitet genom pollinering och bevarande av växtlighet.
Projektet inkluderar180 kvinnliga kaffeodlare i San Ignacio, Peru, genom att investera och integrera biodling i deras verksamhet. Det sker genom:
Utrustning: Tillhandahållande av bikupor och skyddskläder.
Kompetens: Utbildning i allt från bikupshantering till honungsskörd.
Ekosystem: Reforestering med nektarproducerande växter för att skapa mer hållbara gårdar och gynna pollinering.
Syftet är att diversifiera kvinnornas inkomster och stärka gårdarnas motståndskraft.